اکبرزاده شهردار خوی : نگاه جامع مدیریت شهری نسبت به احیای آثار تاریخی خوی

اکبرزاده شهردار خوی : نگاه جامع مدیریت شهری نسبت به احیای آثار تاریخی خوی

نویسنده: روابط عمومی شهرداری خوی/پنجشنبه, 01 تیر,1396/دسته ها: سر خط اخبار, اخبار پانل راست

شهردار خوی در جلسه شورای اسلامی شهر که با حضور نماینده سازمان یونسکو برگزار شد اظهار داشت: حضور شمس در شهر خوی، و زندگی و وفات ایشان در این شهر نشان از جایگاه شهر تاریخی خوی در عرصه های فرهنگی مذهبی دارد.

 

 

محرم اکبرزاده افزود: توجه به مبانی و حضور علمای دینی در طول تاریخ شهر خوی از نکات برجسته ای که می تواند توریسم مذهبی را شکل دهد در واقع ظرفیت های بسیار خوبی از شخصیت ها و اماکن تاریخیِ مذهبی در خوی وجود دارد همچون امام زاده سید بهلول(رع)، آیت الله خوئی(ره)، شیخ نوائی و میریعقوب و بسیاری از علمای دینی و عرفایی چون شمس، ملا مهر علی فدوی و پوریای ولی...که می توانند در چرخه توریسم مذهبی و فرهنگی نقش مهمی ایفا کنند.

 

 

شهردار خوی گفت: وجود شمس مثل یک خورشید تابناک در عرصه عرفانی و ادبی توانسته توجه های بسیاری را به شهر خوی جلب کند و امروز زمینه مناسب برای معرفی شهر خوی بعنوان قطب علوم انسانی و مرکز دینی برجسته در گذشته فراهم است.

 

 

وی تاکید کرد: با عنایت به اهمیت یافتن دوباره معنویات و گرایش های معنوی در اروپا و امریکا، شهرهایی چون خوی با دارا بودن مزیت های بسیار همچون شمس می تواند با تعریف درست، برنامه ریزی مناسب و علمی در راستای ایجاد یک مرکز بزرگ شمس و مولانا شناسی،احداث بارگاه شمس، برگزاری کنگره های فراملی و با حضور شخصیت های رده بالای دانشگاهی و مجامع بین المللی خوی را در کانون گردشگری همچون قونیه قرار دهد.

 

 

اکبرزاده تصریح کرد: طبیعتا گسترش فعالیتهای مربوط به شمس خواهد توانست موجب رونق بیشتر مراکز اقامتی به جهت حضور مسافرین شده و چرخه اقتصادی را نیز در شهر سرعت بخشد در واقع اقتصاد توریسم مدار، یکی از بهترین نوع تعریف شده جامعه های امروزی است که شهرها و کشورهای مختلف در دنیا برای خود برگزیده و ظرفیت های خود را به خوبی شناساندهو در کنار این مراکز های مختلف خدماتی،رفاهی و ... را نیز شکل داده اند.

 

شهردار خوی با اشاره به روند رشد نگاه فرهنگی در مجموعه شهر و لزوم توجه بیشتر به مقوله فرهنگ و گردشگری افزود: شهر ما دارای ظرفیت های خوبی همچون محصولات کشاورزی قابل عرضه در دنیا، صنایع معدنی و سنگهای تزئینی، صنایع دستی و هنرهای سنتی، طبیعت کم نظیر، صنعت مبلمان، فرش برند جهانی، عسل ناب طبیعی و ...است که همه این مزیت ها، با وجود آرامگاه شمس و در مرکز توجه قرار دادن آرامگاه این شخصیت جهانی، دچار تحول عظیمی شده و هر یک خواهند توانست بعنوان منابع مالی مهمی در چرخه اقتصادی خوی و منطقه ایجاد نمایند.

 

 

اکبرزاده در بخش دیگری از سخنان خود افزود: اگر امروز آرامگاه شمس احداث نشده به دلیل نبود متولی بوده و تولیت شمس پس از شکل گیری توانسته اقدامات خوبی را بصورت ساختاری انجام دهد.

 

 

وی تاکید کرد: امروز در کشور ما بیشترین منابع زیر زمینی و ظرفیت های بسیار خوبی در عرصه های مختلف داریم ولی از سرمایه های معنوی و فرهنگی غافل بودیم و لازم است که بیش از پیش به سمت دو سوی توجه به سرمایه گذاری فرهنگی و گردشگری همپای کشورهای توسعه یافته حرکت کنیم.

 

 

شهردار خوی خاطر نشان شد: توسعه پایدار شکل نمی گیرد مگر اینکه تحول فکری و اصلاح نگرش نادرست را در پیش بگیریم و قطعا باید گفت توسعه سیاسی می تواند موجب توسعه اقتصادی بوده و بخش عمده ای از مشکلات را مرتفع سازد.

 

 

اکبرزاده گفت: نبود مدیریت یکپارچه شهری لطمات زیادی به شهرها وارد ساخته و در صورت شکل گیری مدیریت یکپارچه، آشنایی شهروندان با حقوق شهروندی و عدم محدود شدن به کارهای روزمره عمرانی، توجه به مقوله فرهنگ و احیای آثار تاریخی و ورود تاثیر گذار شهرداری ها به عرصه گردشگری و مباحث فرهنگی خواهد توانست گام دهای مهمی را در رسیدن به توسعه پایدار بردارد.

 

شهردار خوی اضافه کرد: در چند سال اخیر مجموعه شورای شهر و شهردار یخوی با تغییر رویکرد و نگاهی جامع تر همواره به سوی رشد فرهنگی قدم برداشته و تلاش کردند تا با دارا بودن نگاه فرهنگی، پروژه های عمرانی را نیز با پیوست فرهنگی اجتماعی همسو سازند و امروز نیاز داریم تا آثار تاریخی و فرهنگی را با ایجاد جاذبه های لازم وارد چرخه توریستی و زندگی مردم سازیم.

Print

تعداد نمایش ها (141)/نظرات (0)

نام شما
ایمیل شما
عنوان
پیام خود را وارد کنید ...
x