اطلاع رسانی برنامه ها

یاددشتها

گفت و گوی ویژه

گزارش تصویری

دومین جلسه کارگروه حقوق شهروندی شورای شهر خوی تشکیل شد

دومین جلسه کارگروه حقوق شهروندی شورای شهر خوی تشکیل شد

رئیس شورای اسلامی شهر خوی در این جلسه با اشاره به لزوم آشناسازی شهروندان با حقوق شهروندی اظهار داشت: امروزه در شهرهای توسعه یافته یکی از مهمترین آیتم های توسعه یافتگی، آشنایی کامل شهروندان با حقوق شهروندی در کنار رعایت موازین و ضوابط قانونی از سوی نهادها و ادارات و مشارکت نهادهای مدنی   است.

علیرضا فتحی با اشاره به لزوم توجهه به قوانین ملی ساختمان بعنوان یکی از حقوق اولیه شهروندان افزود: اساسا الزام به رعایت قوانین یکی از مسائلی است که باید به آن توجه داشت و قوانین ملی ساختمان نیز در راستای داشتن ساختمان ایمن برای هر شهروند بعنوان حقوق شهروندی باید هم از سوی شهروندان و هم از سوی مدیریت شهری جدی گرفته شود.

دبیر کارگروه حقوق شهروندی شورای اسلامی شهر خوی تاکید کرد: بخشی از آموزش های حقوق شهروندی از سوی مدیریت فرهنگی اجتماعی شهرداری در حال انتشار بوده و باید این آموزش ها به شیوه های مختلف بصورت فراگیر اجرا شود.

 

فتحی گفت: تعریف درست شهر امن در حوزه های مختلف و ایمن سازی عمران در ساخت و سازهای شهری از عوامل فرهنگ سازی و حرکت به سوی توسعه و رسیدن به شهر امن می باشد.

فتحی در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص حقوق کودکان تصریح کرد: ایجاد فضای لازم برای مشارکت کودکان در تدوین برنامه های ویژه این طیف ضروریست و قطعا باید به سمت و سوی تدوین برنامه ها و پروژه های اختصاصی کودکان با استفاده از ایده های برگرفته از نیازهای این طیف حرکت کنیم.

 

وی اضافه کرد: اتمام پارک ترافیک برای کودکان در راستای آشنایی با فرهنگ ترافیک و ایجاد شهر دوستدار کودک می تواند در آینده بخشی ازمشکلات ترافیک را با رعایت اصولی مبانی رانندگی در سطح شهر مرتفع سازد.

فتحی گفت: حل مشکلات ترافیکی در شهر و داشتن فضای شهری آرام از منظر ترافیکی از مسائلی است که باید در این خصوص تدابیر علمی و راهکارهای کاربردی از سوی مدیریت کلان شهری اندیشیده شود.

وی گفت: لزوم برنامه ریزی و اتخاذتدابیر ویژه برای حذف خودروهای سواری غیر مجاز در سطح شهر و خودروهایی که برای حمل و نقل مسافر از دیگر شهرها بصورت روزانه به شهر خوی می آیند نیز از مشکلاتی است که باید با راهکارهای لازم مرتفع گردد.

رئیس شورای شهر خوی با اشاره به برخی از مصوبات این کارگروه در سومین جلسه خود اضافه کرد: انجام رایزنیهای لازم برای فراگیر شدن و الزامی بودن آموزش های شهروندی ، ایجاد زمینه های تشویقی لازم از سوی شهرداری برای والدین دانش آموزان در سطح کلان و تخفیف های ویژه برای شرکت کنندگان در جلسات آموزشی حقوق شهروندی، انجام مطالعات لازم و آسیب شناسی برای موضوع حقوق شهروندی ، تعریف راهکارهای افزایش استاندارد حقوق مطرح شده در بحث شهروندی و شهر نشینی، شفاف سازی قوانین و مصداق سازی آن، لزوم همکاری و حمایت از نهادهای مدنی و سازمانهای مردم نهاد در راستای تبیین و ارائه آموزش های شهروندی و مشارکت در اجرای برنامه های مدیریت شهری در این خصوص، برگزاری آموزش های ضمن خدمت و دوره ای برای کارکنان و مدیران ادارات شهرستان در راستای آموزش حقوق شهروندی از مباحث و مصوبات دومین جلسه کارگروه حقوق شهروندی شورای اسلامی شهر خوی بود.

 

وی اضافه کرد: پیش بینی ردیف بودجه اختصاصی برای آموزش های شهروندی در بودجه پیشنهادی سال 96 شهرداری، اجرای برنامه اتوبوس فرهنگ(اتوبوس شادی) در مناطق حاشیه نشین از سوی مدیریت فرهنگی اجتماعی شهرداری درقالب آموزش های شهروندی، از سایر مصوبات این کارگروه می باشد.

مطلب قبلی نشست مشترک اعضای شورای اسلامی شهر و شهردار خوی با نماینده مردم شهرستانهای خوی و چایپاره در مجلس شورای اسلامی
مطلب بعدی دومین جلسه حقوق شهروندی شورای اسلامی شهر خوی
Print
564

نام شما
ایمیل شما
عنوان
پیام خود را وارد کنید ...
x

نشستهای تخصصی شورا