X
* الِمان پرستار خوی مفهومی جهانی دارد

* الِمان پرستار خوی مفهومی جهانی دارد

* نمادهای شهری بیانگر مبانی انسانی و فرهنگی

شهرها همواره در سطح کشورها و در عرصه بین المللی در ابعاد مختلف معرفی و شناخته می شوند. هویت شهرها از زوایای مختلف مورد بررسی قرار می گیرد و یکی از مهمترین مولفه های شناخت شهر در جهان امروز وجود برخی از نمادها و الِمان های شهری است. با نگاهی به شهرهای مطرح دنیا، قطعا تصویر برخی از نمادهای معرف در ذهن خطور می کند و طبیعتا مفهوم گرایی و بیان برخی از نکات مشترک انسانی و مبانی فرهنگی دارای ریشه های مشترک در این تصویر سازی اهمیت بسزایی دارد.

 

بزرگ ترين شبكه بشردوستانه غيرسياسي و امداد رساني جهان

 

صليب سرخ، سازماني بين المللي با اهدافي انسان دوستانه است، هدف از تأسيس اين سازمان در ابتدا کمک به مجروحان جنگي بود؛ ولي بعدها فعاليت هاي آن در جهت رفع هر گونه رنج و درد از انسان ها گسترش يافت. تقريباً تمام کشورهاي جهان، عضو اين سازمان هستند، صليب سرخ، هم در زمان جنگ و هم در زمان صلح فعال است.

اين سازمان بدون توجه به نژاد، رنگ، مليت و مذهب در خدمت تمام افراد نيازمند در سراسر جهان است. اهداف اين سازمان در زمان صلح عبارتند از: تخفيف آلام انساني و حفظ و پيشرفت بهداشت عمومي، ارايه کمک هاي اوليه، تأسيس بيمارستان، تربيت پرستار و ماما، تامين آب آشاميدني سالم، تأسيس سازمان هاي انتقال خون، نظارت بر کنترل جمعيت و سلامت مادران و نوزادان، کمک به آسيب ديدگان بلاياي طبيعي و ...

 

در سال 1864 ميلادي در کنفرانس بين المللي ژنو، شانزده کشور با تأسيس صليب سرخ موافقت کردند. نشان اين سازمان نيز با جابجا کردن رنگ هاي پرچم کشور سوييس تهيه شد. به اين ترتيب که به جاي صليبي سفيد در زمينه اي سرخ از صليب سرخ در زمينه يي سفيد استفاده شد. از اين رو اين سازمان صليب سرخ نام گرفت. پس از آن در کنفرانس ژنو در سال ۱۹۰۶ به عنوان نشان رسمی سازمان تصویب شد و کشور ايران نیز از سال 1301 جمعيت ملي هلال احمر خود را تأسيس نموده  و عضو این شبکه بین المللی است.  

 

نشان‌های نهضت بین‌المللی صلیب سرخ و هلال احمر تحت کنوانسیون ژنو هستند که بر روی در وسایل نقلیه و ساختمان‌ها و غیره توسط پزشکان و سایر افرادی که اقدامات بشر دوستانه انجام می‌دهند نصب می‌شود تا شناسایی شده و از حملات نظامی در امان بماند. در حال حاضر صليب سرخ و هلال احمر بين‌المللي بزرگ ترين شبكه بشردوستانه غيرسياسي و امداد رساني جهاني را تشكيل مي ‌دهند.

 

 پرستار سمبل انسان دوستی و مهربانی است

 

همیشه در جوامع انسانی شغل هایی وجود داشتند که در راستای حفظ کرامت انسانی، بهیود شرایط جسمی و روحی و نشانگر مهربانی و همنوع دوستی بوده اند. امروزه با توجه به توسعه شهرها و کشورهای جهان و تخصصی شدن بسیاری از امور، شغل پرستاری با حفظ ماهیت انسان دوستی به یک سمبل مشترک بین کشورها تبدیل شده و فارغ از دین و رنگ و نژاد و بدور از مرزهای جغرافیایی همسان شغل پزشکی، از مهمترین نمودهای کمک به بیماران و انسانهای نیازمند مراقبت شده است.

 

* الِمان پرستار خوی مفهومی جهانی دارد

 شهر خوی با ویژگیهای فرهنگی و تاریخی خود ظرفیت های تبدیل شدن به یک شهر جهانی را دارد . با توجه به تعدد آثار تاریخی و تمدن این که یکی از مهمترین کانون های شکل گیری تمدن آذربایجان می باشد، روند به رو به رشد صنعت گردشگری و توریسم در خوی شکل گرفته و روز به روز بر مسافران و گردشگران در خوی افزوده می شود. مرز رازی مسیری تازه برای توسعه صنعت گردشگری منطقه بوده و امروز باید برنامه ریزهای لازم جهت معرفی بیشتر شهر خوی در ابعاد مختلف شکل گیرد.

طراحی و نصب المان ها و نمادهای مفهوم گرا یکی از همین مولفه های ارزشمندی است که می تواند فضای کلی و نمود ویژه ای از شهر خوی را در اذهان و قاب تصاویر گردشگران ثبت نماید. متناسب سازی نامگذاری میادین و تقدیر از تلاش های والا و کم نظیر جامعه پرستاری شکل دهنده و از اهداف شهرداری خوی برای نصب المان پرستار بود و در همین راستا یکی از زیباترین المان های شهری با ماهیت مفهومی طراحی و نصب شد که جایگاه ویژه ای در رسانه های فرهنگی و توریستی کشور یافت.

#الِمان_پرستار_خوی با ترکیبی از بال های فرشته، نمادقلب به همراه  نماد تصویب شده بین المللی صلیب سرخ جهانی که در تمام مراکز درمانی دنیا و اماکن مرتبط به جامعه پرستاری ، پزشکی و فعالیتهای انسان دوستانه نصب شده، نگاهی فراتر از مرزها را در ذهن متبلور می سازد. #فرشته بعنوان یک طبقه خاص و کامل از خلقت الهی، #قلب بعنوان نماد تپنده و جانبخش انسان با #نماد بزرگترین شبکه بین المللی انسان دوستانه  و امدادرسان جهان ترکیب شده و با استفاده از رنگ سفید برای بال فرشته و قرمز برای قلب همچنین در کنار رنگ سفید و قرمز نماد این شبکه جهانی می تواند در تمام سرزمین ها بعنوان یکی از ارزشمندترین  ابعاد معرفی خوی مطرح گردد.

 

این المان قطعا در روند ثبت تصاویر مسافرین و گردشگران با توجه به معرفی مناسب، تاثیر بسزایی خواهد داشت و می توان گفت یکی از بزرگترین گام های شهرداری در حوزه فرهنگی است که هم با اهمیت قدردانی از جامعه پرستاری، تفکرات ایرانی اسلامی و انسانی مردم خوی را به رخ مردم سرزمینهای مختلف می کشد و هم زیبایی بصری و جذابیتهای نمادین شهری را شکل داده است.

مطلب قبلی اطلاعیه
مطلب بعدی گزارش مصور اقدامات شورای شهر و شهرداری خوی در خصوص بیماری کرونا
Print
124 رتبه بندی این مطلب:
بدون رتبه

برای دادن نظر لطفا وارد شوید و یا ثبت نام کنید

x
دی ان ان