خانه کبیری - پرتال جامع شهرداری خوی

خانه کبیری

Tourist places of the city

Khoy comprehensive tourism system

خانه کبیری

این خانه که با نام خانه ی کبیری مشهور است در زمان حکومت مظفر الدین شاه قاجار به دست حاج جعفر انصاری که تاجری مشهور بود ساخته شد . از سه طرف مشرف به کوچه و دارای دو درب ورودی می باشد. تاریخ ساخت آن احتمالا مربوط به اوایل دوره قاجار می باشد و بعدا تغییراتی در آن به وجود آمده ، ولی گچ بری ها و نقاشی های آن متعلق به اواخر دوره قاجاریه (1282 ه.ش) است. سقف این بنا کلا گچبری و دیوارها با صحنه هایی از نقاشی گل و بوته به صورت رنگی تزیین شده است. این بنا دارای پنجره ارسی هفت لنگه زیبایی با شیشه های رنگارنگ و گره بندی می باشد. در دیوارهای جانبی آن رَف ها (بالاطاقچه ها) و طاقچه های پایینی مقرنس کاری ساده بر روی آن تزئین یافته است و شومینه بنای مذکور با روغن و با موضوع گل و بوته نقاشی شده است.

خانه کبیری در بخش مرکزی قسمت قدیمی شهرستان خوی در ضلع شمالی کوچه امیر قرار گرفته و سه طرف مشرف به کوچه بوده به طوری که ساختمان با محوطه به صورت سه نبش احداث و دارای دو درب ورودی است که یکی از ضلع غربی به محوطه بنا که کف  محوطه نسبت به کوچه هفت سانتیمیتر پایین تر قرارگرفته و دیگری از ضلع شمالی به داخل ساختمان است.

در قسمت جلوی ساختمان حوض کوچکی با عمق 50 سانتیمتر قرار گرفته و در قسمت جنوبی محوطه ساختمان مخروبه ای که آوارهای پشت بام به داخل ریزش کرده مشاهده شده و با توجه به مدارک موجود فرم معماری می توان اظهار داشت که احداث این بنا متعلق به اواخر دوره قاجاریه بوده و در وسط نقاشی رسم شده در سالن طبقه اول تاریخ 1382 ذکر شده که احتمالا قمری بوده و مربوط به 41 سال قبل می شود.

ساختمان کبیری در قسمت مرکزی شامل سالن طبقه همکف و سالن طبقه اول به صورت دو طبقه با مصالح سنگ لاشه و آجر و خشت خام و در داخل با اندود گچ کار ، گچبری و نقاشی از بیرون با اندود کاهگل احداث شده و قسمت خارجی ساختمان به صورت خیلی ساده با اندود کاهگل پوشانیده شده و نمای مشرف به محوطه بنا با آجرکاری و گچ کاری خیلی ساده احداث شده است. هم اکنون در این خانه یکی از شش موزه ی خصوصی کشور  ایجاد شده است.

 

سایر اماکن گردشگری خوی :

اخبار و رویدادهای خوی :